Yumurta akı maskesi tarifi? Faydaları? Kullanıcı yorumları

Yumurta akı kullanılarak yapılacak maskelerde sivilcelerin önlenmesi, siyah noktaların giderilmesi başta olmak üzere pek çok faydaya ulaşılabiliyor. Yumurta akı maskesi faydaları çok olduğu için düzenli olarak kullanılması halinde cildin yapısının çok daha genç ve küçük gözeneklere sahip hale getirilmesi mümkün olacaktır.

Cildin çok fazla ölü hücre barındırması, lekelere sahip olması, çok fazla sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet vermesi halinde yumurta akının kullanılması gereklidir. Bu yöntemle hızlıca sonuç alınabileceği gibi, düzenli kullanımda ciltteki lekelerin tekrar oluşması engellenir ve taze görünüm elde edilmesi sağlanabilir.

Yumurta Akı Maskesi Faydaları

Yumurta akının düzenli bir şekilde kullanılması bir hayli önemlidir. Kişinin direkt olarak başta gözler ve yanaklar olmak üzere yüzünün her bölgesine doğrudan etki edebiliyor. Cilt tonunun dengelenmesi, genç görünüme sahip olunması, magnezyum ihtiyacının karşılanmasıyla yaşlanma sürecinin geciktirilmesi mümkün oluyor. Yumurta akı maskesi aşağıdaki tüm durumlar için faydalıdır;

 • Yumurta akı maskesi uygulandığı taktirde özellikle cildinizdeki gözeneklerin küçültülmesi ve çok daha sıkı cilt yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Cildin çok sıkı bir hale gelmesini sağladığı gibi, fazla yağların ortadan kaldırılması, nemli gibi görünen fakat aşırı yağ bulunan kısımların temizlenmesi sağlanır.
 • Sivilce oluşumuyla karşılaşılan durumlarda direkt olarak bölgelerdeki sivilcelerin azaltılmasına etki eder.
 • Retinol olarak da tanımlanabilecek bir yapısı bulunduğu için doğrudan cildin alt kısmının temizlenmesine yardımcı olur fakat hiçbir şekilde zarar vermez.
 • Kırışıklık bulunan ciltlerde her bölgedeki kırışıklıklara etki edebildiği için özellikle yaşlanma görünümünün ortadan kaldırılmasına katkı sağlar.
 • Ciltte özellikle de dudakların üst bölümlerinde oluşan tüylerden çok daha kolay ve iz kalmaksızın kurtulmak için yumurta akı maskesinden yararlanılıyor.
 • Cildin ölü hücreler bulundurması nedeniyle istenmeyen görünümlerin ortaya çıkabiliyor olması, bu hücrelerin temizlenmesini gerektiriyor. Maskeyle temizlenebilir.
 • Ciltte ultraviyole ışınların etkisiyle zaman içerisinde görünümde oluşacak değişimlerin azaltılması ve yaşlı görünümün olabildiğince geciktirilmesini sağlayan yapısı bulunuyor.
 • Ciltteki sivilce ve akne lekeleri başta olmak üzere, leke görünümü veren durumların ortadan kaldırılması için yumurta akı maskesi yapımı ile temizliğe başlanabilir.
 • Cilt tonunun gözlerin çevresinde farklı, dudakların çevresinde farklı olduğu bir yapının son derece kötü görünüme sebebiyet verdiği biliniyor. Bu maske ayrıca tonları da tam olarak dengelediği için yüzünüzün her bölgesinde doğrudan aynı tona ulaşabiliyorsunuz.
 • Cildin taze ve son derece genç görünmesine katkı sunabilen bir karışım olan limon ile yumurta akı, cildinizde saatler boyunca kalmadığı taktirde her zaman faydalıdır. Uzun süre kalması durumunda ise asidik olduğu için, lekeleri çıkarırken kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Yumurta Akı Maskesi Tarifi

 • 2 adet yumurta akının çıkarılması ve yumurtanın sarı kısmının alınmasının ardından çırpılması gerekiyor.
 • 1 adet yemek kaşığı dolusu limon suyu kaseye eklenmelidir.
 • Limon suyunun ve yumurta akının karışımını kullanarak maskeyi yüzünüze uygulamaya başlayın. Bir bez kullanabilir veya direkt olarak elinizle de maskeyi yayabilirsiniz.
 • Burnunuzun içerisine, gözlerinize, kulaklarınıza veya ağzınıza gelmemesine dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Yumurta akı maskesi tarifi doğrultusunda hazırlanan maskenin uygulanmasının ardından yüzünüzde bir sarkma, aşağıya doğru çekme hissi yaşayabilirsiniz. Bu hissin oluşmasını engellemek için kafanızı geriye yaslamak için yatmanız veya boynunuzu yatay tutabilmeniz gerekiyor.
 • Maskenin tam olarak etki etmesi için 10 ila 15 dakikanın geçmesi gerekiyor.
 • 15 dakika sonra cildinizi ılık bir suyla yıkadıktan sonra, maskenin gözlerinize veya burnunuza gelmemesine dikkat ederek tamamen çıkmasını sağlamalısınız.
 • Cildinizin çok kuruması ve bazı bölgelerinde kuruluk hissinin oluşması halinde nemlendiricilerden de yararlanabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi Kullanıcı Yorumları

Çok sayıda kişi tarafından bu maske denenmiştir. Yumurta akı maskesi kullanıcı yorumları özellikle ortalama 1 haftanın ardından işe yaradığını gösteriyor. Ayrıca yapılan yorumlar arasında en dikkat çekenlerin başında, maskenin gözlere ve burnun iç kısımlarına gelmemesine dikkat edilmesi gerektiği geliyor.

Maskeyle ilgili tüylenme yapıp yapmayacağıyla ilgili sorusu bulunan kişilerin soruları da kullanıcılar tarafından yanıtlanmıştır. Maskenin yüzün herhangi bir bölgesinde tüylenmeye sebebiyet vermediği vurgulanıyor. Ayrıca cildinizin hassas olması durumunda haftada 1 kez yapmanızın yeterli olabileceği belirtiliyor.

Yorum Yapın