Koltuk altı neden kararır? Koltuk altı kararmasına etkili çözümler

Koltuk altı kararması, herkeste görülebilen ve zamanla gelişen bir sorundur. Altında yatan nedenler, bir hastalık ya da sağlık sorunu olabilir. Vücut kararmaları genellikle, koltuk altı, genital bölgeler ve bıyık bölgesinde oluşur. Bu gibi koyu renklenme durumları; akanthosisnigricans (AN) olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır. Vücudun etrafındaki kıvrımlar da, cildin koyulaşmasına ve bazen sertleşmesine neden olabilir.

Koltuk altı neden kararır; örneğin; koltuk altı derisi, çok hassas bir yapıya sahiptir. Jiletle koltuk altını almaya çalışırken daha pürüzsüz olsun diye, ters alırken baskı uygulamak, koltuk altı derisinin kararmasına neden olur. Koltuk altının sık sık terlemesi, kötü koku oluşmasına ve zamanla tahriş-pişik, koltuk altının kararmasına da neden olabilir. Koltuk altı kararması, hamile kadınlarda da sıklıkla görülebilir. Bu gibi durumlarda, koltuk altı kararmasına etkili çözümler ile sorunu giderebilirsiniz.

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı kararmaları, genellikle esmer tenli kişilerde daha sık rastlanılabilir. Koltuk altı neden kararır; aşırı terleme, deodorant kullanımı, epilasyon kremleri gibi faktörler de koltuk kararmasına neden olur. Koltuk altı kararmaları, aniden ortaya çıkabilir ya da zaman içinde gelişebilir. Genetik etkenli gelişeceği gibi çeşitli dış etkenler de, koltuk altı kararmasında yol açabilir. Kullanılan deodorant, ılık ağda, epilasyon ve hormon değişiklikleri gibi etkenler de koltuk altı bölgesinin kararmasına neden olmaktadır.

Koltuk altı neden kararır, nedenleri şöyledir:

  • Hormon değişiklikleri.
  • Epilasyon kremleri, jilet uygulamaları.
  • Ilık ağda.
  • Terleme önleyici, kimyasal içerikli ürünler.
  • Obezite
  • Genetik etkenli
  • Sigara
  • Diyabet
  • Doğum kontrol hapları
  • Aşırı terleme

Koltuk Altı Kararmasına Etkili Çözümler

Koltuk altı kararmaları, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle altında yatan neden önemli olmaksızın, etkili ve kesin çözüm sağlayan, bitkisel ve doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Limon:

Koltuk altı karamasına etkili çözümler arasında limon yer alır. Çok eski tarihlerden itibaren, cilt beyazlatma konusunda etkili olan limon, koltuk altı karamasına da iyi gelir.

Limona karşı alerjiniz yoksa banyodan yarım saat önce, limonu koltuk altınıza sürün ve iyice ovalayın.

Patates:

Koltuk altı rengini açmak için, patates dilimleri de etkili bir çözümdür. Patates dilimlerini koltuk altınıza koyun veya püre haline getirin ve iyice sürün. Haftada en az 3 ya da 4 defa uygulayın.

Portakal Kabuğu:

Portakal kabuklarını, kuruması için güneş gören bir yerde kurutun. Kurumuş portakal kabuklarını, öğütün ve toz haline getirin. Macun yapmak için; portakal tozunun içine, süt ve gül suyu ekleyin. Elde ettiğiniz karşımı, koltuk altına sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra yıkayın. Koltuk altı karamasına etkili çözümler arasında portakal uygulaması da önemlidir.

Karbonat:

Karbonat ile suyu karıştırın ve koltuk altınıza sürün. 10 dakika kadar bekletin ve yıkayın. Ayrıca karbonat ile gül suyunu karıştırabilir ve elde ettiğiniz macunu da uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Kahverengi Şeker:

3 yemek kaşığı zeytinyağı ve kahverengi şekeri karıştırın. Ardından koltuk altınıza uygulayın. Banyo öncesinde, 3 dakika uygulayın ve durulayın.

Ponzo Taşı:

Ölü derilerin atılması için ponzo taşı kullanabilirsiniz. Banyo esnasında, fazla bastırmadan uygulayın.

Süt:

İki yemek kaşığı süt, bir çay kaşığı lor ve bir yemek kaşığı unu karıştırın. Hazırladığınız hamuru koltuk altı bölgenize uygulayın. 15 dakika beklettin ve bol su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, E vitamini sayesinde cildi besler. Yağ ile koltuk altlarınıza masaj yapın, durulamanıza gerek yoktur.

Elma Sirkesi:

Ölü derileri yok etme aşamasında elma sirkesi etkilidir. Ayrıca kötü koku oluşumunu engelleyen elma sirkesi, koltuk altlarını da beyazlatabilirsiniz. Sirkeyi koltuk altınıza uygulayın, 15 dk. bekletin vesonra durulayın.

Aloe Vera:

Aloe Vera; ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayar. Antibakteriyel içeren özelliği ile cildi besler ve kısa sürede koltuk altı kararmalarından kurtulmanıza yardımcı olur. Yaprağından elde ettiğiniz jeli, koltuk altlarınıza sürerek masaj yapın. Yaklaşık 15 dk. boyunca masaj yapabilirsiniz. Bu sürede kurur, hafifçe ovarak bölgeyi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Fakat Aloe Vera jeli oldukça zengin içeriğe sahip olduğu için, derinin emmesine de müsaade edebilirsiniz.

Yorum Yapın