Romatizma ağrılarına ne iyi gelir? Bitkisel tedavi yöntemleri

Romatizma; insan iskelet sisteminde yer alan, kişinin hareket etmesini sağlayan, kemik, kas ve eklemlerde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrılara denilir. Romatizma birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilir. Ayrıca fazla oranda türü bulunur. Romatizma ağrılarına ve rahatsızlığına karşı çeşitli ilaç tedavisi uygulanabilir. Aynı şekilde bitkisel çözümler ile romatizma hastalığına bitkisel tedavi de uygulanmaktadır. Romatizma hastalığının sonucunda, kişide ağrılar, şişlik, tutukluk, kızarıklık vb. semptomlar görülebilir. Bu durumunun önüne geçebilmek için çeşitli beslenme ve yaşam tarzında değişiklikler önerilebilir. Romatizmanın ileri atak durumlarında, hasta hiçbir şekilde hareket edemeyecek bir hale gelebilir. Bu nedenle olabildiğince yalnız kalmaması gerekir.

Romatizma hastalığının tedavi sürecinde, maalesef ağrıları tamamen gidermek mümkün değildir. Sadece hastalığın boyutları en aza indirgenebilir. Kişinin doktor tavsiyesi doğrultusunda egzersizlerini yapması, verilen ilaçları kullanması ve beslenmesine dikkat etmesi, dinlenmesi önem taşır. Ayrıca, kişinin vücudunun taşımada zorlanacağı kilolarından kurtulması gerekir. Günümüzde oldukça değerli olan, alternatif tıp yöntemleri dahilinde, romatizma hastalığına bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Romatizma Hastalığına Bitkisel Çözümler

Romatizma hastalığına bitkisel tedavi sürecinde, bitkisel çözümler doğrultusunda sağlıklı beslenme yöntemleri oldukça önem taşır. Romatizma ve her türlü hastalığın günümüzde artması tabii ki; kimyasal maddelerdir. Kimyasal maddeler yaşam alanlarımızın her alanını oluşturmuş durumdadır. Gıdalarda, temizlik ürünlerinde, kişisel bakım ürünlerinde, kozmetik ürünlerinde vb. her biri kimyasal içerikli olup hayatımıza risk oluşturmaktadır. Bu nedenle beslenme düzenindeki sağlıklı denge bozulduğundan, hastalıklarda da artış yaşanmaktadır.

Romatizma hastalığına bitkisel çözümler doğrultusunda tüketilmesi gereken bitkiler şöyle:

 • Çobançantası, ısırgan otu, ardıç, çuha çiçeği, kibrit otu, ay kuyruğu, kuşburnu gibi bitkiler ile bitki çayları yapabilir ve tüketebilirsiniz.
 • Zencefil, keçiboynuzu-pekmezi, üzüm-üzüm pekmezi, günlük taze sebzeler, kuşburnuçayı-marmelattı-kurusu,havlıcan bitkisi gibi daha sayısız bitki romatizma hastalıklarında ortaya çıkan ağrılara iyi gelmektedir. Bu besinlerin sıklıkla tüketilmesi önerilir.
 • Yumurta sarısı, kırmızı et, çiğ soğan, tuz, keçi eti-sütü ve süt ürünlerinin romatizma rahatsızlığı yaşayan biri tarafından kullanılmaması gerekmektedir.
 • Ev yapımı yoğurt tavsiye edilir. Aynı şekilde ev yapımı turşu da önerilir.

Romatizma Ağrılarına İyi Gelen Kür

Kereviz tohumu Kürü

Malzemeler: 1 litre su, bir yemek kaşığı kereviz tohumu

Su ile beraber kereviz tohumunu bir saat kadar  kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra, her gün günde bir bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

Isırgan Otu Kürü

Malzemeler: Bir miktar ısırgan otu

Isırgan otunu, az miktar su içinde bir süre haşlayın. Lapa haline getirene kadar karıştırmanız yeterlidir. Ardından lapa kıvamına gelen ısırgan otu, bir tülbent ile sarılır. Daha sonra ağrıyan bölge üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Isırgan otu kürünü, her hafta üç defa uygulayabilirsiniz.

Maydanoz Suyu Kürü

Malzemeler:

 • Bir miktar maydanoz,
 • Su

Uzun süre uygulayacağınız için, bir miktar maydanozu su ile kaynatın, ardından maydanoz suyunu elde edebilirsiniz. Karışım soğuduktan sonra, bir cam kavanoz ya da sürahi de saklayabilirsiniz. Altı hafta boyunca, her gün günde üç defa olmak üzere, bir yemek kaşığı kadar maydanoz suyunu içmelisiniz. Altı haftalık süreci tamamladıktan sonra yeniden başlamadan önce, yaklaşık 3 hafta beklemeniz önerilir. Romatizma hastalığına bitkisel tedaviyöntemlerinden faydalanarak, etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Romatizma Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Romatizma ağrılarını giderici çay:

Malzemeler:

 • Isırgan yaprağı, bir tatlı kaşığı kadar.
 • Bir yemek kaşığı, kuşburnu
 • 1 tatlı kaşığı tane karabiber
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 çay kaşığı zencefil

Malzemelerin hepsini, bir porselen demliğin içine atın üzerine de yaklaşık 200cc kadar sıcak su ekleyin, 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ardından bir tatlı kaşığı bal ile çayı tüketebilirsiniz.

Romatizma ağrılarına günlük çay:

Malzemeler:

 • Zerdeçal, 1 çay kaşığı kadar
 • Meyan kökü, 1 tatlı kaşığı
 • Isırgan yaprağı, 1 tatlı kaşığı
 • Lavanta, 1 tatlı kaşığı
 • Elma, kabuklu bir şekilde ince doğranması önerilir.

Malzemelerin her birini porselen demliğe ekleyin, üzerine de 200cc sıcak su ekleyin. Demlendikten sonra, bir tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Her gün üç bardak tüketilmesi önerilir.

Romatizma hastalığına bitkisel tedavi yöntemleri doğrultusunda; iyi gelen bitkiler ile kür ve çay hazırlayarak sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yorum Yapın