Güneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler

Güneş yanığı; hava sıcaklıklarının arttığı, içinde bulunduğumuz bu günlerde yaz mevsimi kapsamında tatil süreci yaşanmaktadır. Bu nedenle güneş yanığı sorunları da görülmesi aşikârdır. Deniz, kum ve güneş etkileri, cilt üzerinde yanıklara sebep olur. Tabii bu nokta da doğru adımlar ile güneşlenmemek, güneş yanığı sorununu artırabilir. Güneş yanığı, güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalan deri üzerinde gelişir. Bir tür deri rahatsızlığı diyebiliriz. Ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda, içi su dolu baloncuklara yol açar. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten yaklaşık 2-4 saat sonra başlar. 24 saatte yüksek seviyeye ulaşır. Birinci derece yanık diyebiliriz. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda, yanık artık ikinci dereceye geçmiş olur. Üçüncü derece yanıklarda ise kabuklanmalar olur. Fakat, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz. Bu gibi etkenlerden, deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler ile kurtulabilirsiniz.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı; ileri derecede güneş yanığı sonrası, cilt üzerinde kabarcıklar oluşur. Güneş yanığı sonucu oluşan kabarcıkları patlatmak, bu bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olur. Kabarcıkların kendiliğinden patladığında ise bölgeyi temiz su ile yıkamanız gerekir.

Güneş yanığı nasıl geçer, uygulanması gereken adımlar şöyle:

  • Ilık su ile duş alabilirsiniz, böylece yanıklar yumuşa. Alevli halinin giderilmesine yardımcı olacaktır. Karbonat, lavanta esansiyel yağları da ısıyı düşürücü etki gösterir ve iltihabı yatıştır. Ayrıca, Aloe Vera jelini, ince bir tabaka halinde yanık bölgesine sürebilirsiniz.
  • Güneş yanıklarının su toplaması halinde, enfeksiyon kapmaması için ekinezya çayı kullanabilirsiniz. Soğuk siyah çayı da güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilişiniz.
  • Dilimlenmiş soğuk salatalık, güneş yanığı oluşan bölgelerde gezdirilebilir.
  • Bir poşete buz doldurup, yanık oluşan bölgelere sürebilirsiniz.
  • Zeytinyağı sürmek de acının hafiflemesini sağlar.
  • Acısını giderme konusunda, lavanta yağı etkilidir.

 Deniz Sonrası Yanıklar İçin Kolay Çözümler

Güneş yanığı nasıl geçer ile alakalı bilinçlenerek, doğal çözümlerden yardım alabilirsiniz. Böylelikle güneş yanıklarından kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı:

Genel olarak tüm yemeklerde kullanılan ve sağlıklı mucizevi özelliğe sahip zeytinyağı, her derde deva özelliği ile güneş yanıklarına da iyi gelir. Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler arasında yer alır. Güneş ışınlarına maruz kalan, bu nedenle kuruyan ve gerilen cildi nemlendirir. Ayrıca güneş yanıkları yüzünden, gelişen ağrıları önler. Cildi yumuşatır ve güneş yanıklarının yanık izlerine dönüşmesini engeller.

Güneş yüzünden, cildinizde kızarıklık ve kuruluk oluştuğunda; cildinize bir miktar zeytinyağı sürün ve üzerini temiz bir havlu ile örtün. Yaklaşık 15 dakika boyunca bekleyin.

Yoğurt:

Yoğurt, deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler arasında genellikle bilinen bir uygulamadır. Sağlıklı besinler arasında yer alan yoğurt, vitamin ve mineral deposu zengin içeriği ile güneş yanıklarına da iyi gelir. Güneş yanıklarından dolayı oluşan ağrıları dindirmede birebirdir. Cildi yatıştırır ve cildin ferahlamasını sağlar. Buzdolabında iyice beklettiğiniz bir kase yoğurdu, güneş yanıklarının üzerine sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın. Böylece, güneş yanıklarının daha da kötü bir hal almasını önlemiş olursunuz.

Aloe Vera:

Aloe Vera bitkisinin jeli, sağlık ve güzellik açısından çeşitli faydaları bulunur. Zengin içeriğiyle Aloe Vera cilt sorunlarına çözüm sağlayan bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle güneş yanıkları konusunda da etkili bir doğal çözüm sağladığını söyleyebiliriz. Güneş yanığını, yumuşatır ve cildin temizlenmesini sağlarAloe Vera jelini, cildinize yedirerek sürün ve cildiniz emdikten sonra, soğuk suyla yıkayın. Aloe Vera jeli; deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler arasında yer alır.

Elma Sirkesi:

Cilt sorunları açısından, elma sirkesi de etkili bir doğal yöntemler arasındadır. Antioksidan içeren yapısı ile cilt problemlerinde yardımcıdır. Cildin PH dengesini düzenler ve cildi rahatlatır.Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ardından, yanık bölgeye bu karışımı uygulayın.

Yulaf Ezmesi:

Yulaf ezmesi de diğer doğal yöntemler gibi zengin içeriğe sahiptir. Cildi yumuşatan özelliği ile yulaf ezmesi güneş yanıklarına da iyi gelir. Yarım bardak yulaf ezmesini, bir bardak sıcak suya karıştırın ve soğumasını bekleyin. İyice soğuduktan sonra, yulaf ezmesini yavaşça yanık bölgelerinize sürebilirsiniz. Yaklaşık 4 dakika bekletin ve daha sonra bol soğuk suyla yıkayın.

Yorum Yapın