İstenmeyen tüylere ışık hızında elveda

Bu postumuz da lazer epilasyon nedir ne değildir, artıları ve eksileriyle masaya yatıracağız.
Öncelikle lazer epilasyonun genel tanımıyla başlayalım.

Lazer epilasyon: Vücuttaki istenmeyen tüylerden, kalıcı olarak kurtulmamıza yarayan, ışık ve ısıyla çalışan ”medikal teknoloji ürünüdür”.

Lazer epilasyon işleminde kullanılan makineler cilt tipine, kıl yoğunluğuna, kıl rengine ve hangi bölgelerde kullanılacağına göre değişim gösterir.

ND – YAG LAZER

-Bilinen en eski tip lazer aletidir. Koyu renk ciltlerde kullanıma uygundur. Diğer lazer türlerine göre seans süreleri daha uzundur. Eski tip alet olduğu için vücutta bir miktar acı hissedilebilir.

DİYOD LAZER

-Yeni bir lazer cihazıdır. Normal cilt tiplerine uygulanabilir. Kıl yoğunluğu ve etki süresi ters orantılıdır. Ne kadar fazla kıl varsa lazer o kadar kısa sürede kılları görüp etki eder. Bronzlaşmış ciltlerde bir yan etkiye rastlanmamıştır.

ALEXANDRİTE

-Bu yöntem genelde açık cilt tonu ve koyu kıl kombinasyonuna uygulanır. Açık ciltler daha hassas olduğu için, uygulama sırasında acı duyulması beklenilir bir yan etkidir. Yüz ve boyun bölgesinde kullanılması durumunda; tüy azalması yerine tüy artışına neden olabilir. Bu sebeple bu bölgelerde kullanımı tavsiye edilmez.

RUBY

-Bu yöntemde dalga boyu küçüktür. Bu sebeple sadece, zayıf köklü istenmeyen tüylerde etkilidir.

IPL

-Ipl lazer cihazının en önemli özelliği, kıl boyuna göre dalga boyunun değiştirilebilmesidir. Kullanılan cihaz başlığı büyük olduğu için, seans süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer. Diğer bir avantajı ise, özel soğutma teknolojisi sayesinde hissedilen acının, diğer lazer tiplerine göre daha az olmasıdır.

İĞNELİ KLASİK EPİLASYON

-İğne ile kıl köküne girilir ve elektrik verilir. Bu sayede kıl kökü tahrip edilir. Hamile bayanlar hariç herkese uygulanabilir. En çok tercih edilen bölge yüz bölgesidir.

EV TİPİ LAZER CİHAZLARI

-Ev tipi lazer epilasyon cihazlarında ”diyod” sistemi kullanılır. Dalga boyları profosyonel lazerlere göre küçüktür. Ancak uzun ve devamlı seanslarla büyük oranda başarı sağlamak mümkün.

LAZER MERKEZİ SEÇERKEN ?

Lazer epilasyon ciddi ve medikal bir süreçtir. Bu sebeple gideceğimiz merkezi çok iyi araştırıp seçmeliyiz. Uygun fiyatlı kampanyalara kanıp, araştırmadan paket almamalıyız. Ve en önemli nokta ”kesinlikle” işlem ücretini tek seferde ödememeliyiz.

-Seçtiğiniz merkezde, kesinlikle uzaman görevliler olmalı.
-İşlemlere başlamadan önce; vücut analizleriniz kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve lazere uygun olup olmadığınız öğrenilmeli.
-”Sağlık bakanlığı” onaylı merkezler tercih edilmeli. Diğerleri değerlendirmeye bile alınmamalı.
-Kullanılan cihazların bakımları tam zamanında yapılmış olmalı.
-Merkez steril ve hijyenik olmalı.
-İçersinde 1’den fazla vücut tipine uygun lazer cihazı olan merkezler, her zaman daha güvenilir ve sağlıklıdır.
-Acil bir durumda (yanık gibi) size nasıl müdahale edilceğini, ekibinin olası bir kazaya karşı hazır olup olmadığı öğrenilmeli.
-Sağlık yerine paraya odaklanan merkezlerden uzak durmalıyız.
-Kesinlikle ödemeyi tek seferde yapmamalıyız ve senet imzalamamalıyız. Çünkü işlemlerin gidişatını izlemeli ve memnun kalırsak uygulamaya devam etmeliyiz.

Yorum Yapın