Neden erken yaşlanıyoruz?

Günümüz gençlerinin en önemli sorunlarından biri olan erken yaşlanma nedenlerini sizler için araştırdık.

Vücudunuzdaki yaşlanma belirtilerini azaltmanın yolları vardır – özellikle de yaşlılık belirtileri başlamadan önce. İşte dikkat etmeniz gerekenler ve erken yaşlılık sebepleri.

Neden Erken Yaşlanıyoruz?
Neden Erken Yaşlanıyoruz?

Neden Erken Yaşlanıyoruz?

Her yaşın ayrı bir güzelliği var. Ancak hiç kimse daha genç yaşında kırışıklıklarla dolu bir cilde sahip olmak istemez. Peki neden erken yaşlanıyoruz? Gelin cevabı hep birlikte arayalım.

Güneş:

Güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde, hiç kimse güneşin içini ısıtmasına hayır diyemez. Güneşten tamamen kaçın kapanın demiyoruz, tabiki gidin güzel havaların tadını çıkarın, ancak güneş koruyucu kreminizi ihmal etmeden. Eğer güneş koruyucu krem kullanmazsanız güneş cildinizde leke oluşumuna sebep olur ve lekeli bir cilt bizi daha yaşlı gösterir.

Mimik:

Çocukluğumuza inelim… Yüzümüzü garip garip şekillere soktuğumuzda, annemizden fırça yerdik değil mi? ” Yapma bak yüzün gözün öyle kalacak” sözlerini duymayanlar varsa aramızda, yorum kısmında kendini belli etsin lütfen. Annelerimiz bu konuda da haklı çıktılar. Ya da senelerdir gülmeyen kadınlar hakkında bilginiz varmı? Bu ablalar kırışmamak için gülmemeyi tercih ediyor. Tamam gereksiz mimikler kullanmak kırışıklıklara yol açıyor olabilir, ancak biz bunu takıntı haline getirmemeliyiz. Küçük önlemler alarak kırışıkların önüne geçebiliriz. Mesela güneşe çıkmadan önce koruyucu uygulamak dışında, bir şapka ve gözlükten yardım alabilirsiniz. Bu sayede güneş ışığı gözünüzü rahatsız etmez ve mimik kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Sigara ve Alkol:

Sigara ve alkol kullanımı son derece zararlı alışkanlıklar arasında. Maalesef günümüzde sigara ve alkol kullanım yaşı 12 yaşa kadar düşmüş.

Alkol vücuttaki suyu emerek cilt kuruluğuna neden olur. Cilt kuruluğu ise cansız ve sağlıksız bir görünüm oluşturur. Sigaranın ise zararlarını artık bilmeyen yoktur. Sigaranın vücudumuzda bulunan herşeye zararı var. Dişlerimizi sarartır, göz altı morluklarına neden olur, ciltte lekenlenmelere ve cansız bir görünüme yol açar, parmaklarımızda ve dudak kenarlarımızda sararmalar meydana gelir. Tüm bunların hepsi birleşerek erken yaşlanmaya yol açar. Lütfen sağlığınız açısından sigara kullanmayınız.

Uyku Pozisyonu:

Kulağa tuhaf gelse de uyurken ki pozisyonumuz kırışıklara yol açabiliyor. Yüz üstü veya yan yatmak cildi normal şeklinden çıkarıp büzüştürüyor ve zamanla kırışıklıklar cildimize oturuyor. Aynı zamanda yastık izi de zamanla yüzümüzün iz çıkan bölgelerinde kırışıklıklara neden olabiliyor. Bu nedenle saten yumuşak yastık kılıfları tercih etmeliyiz ve sırt üstü uyuma alışkanlığı kazanmalıyız.

Uyku:

Masallarda, hikayelerde veya filmlerde güzellik uykusunu duymuşuzdur. Cilt kendini gece 22:00-01:00 arası yenilemeye alır. Bu nedenle bu saatlerde mutlaka uykuda olmamız gerekir. Uykusuz kalmak bizi yorgun düşürür ve göz altlarımızda morarmaya, şişliğe yol açar. Düzenli bir uyku düzenine sahip olmak hem bedenen hem ruhen bize çok iyi gelecektir. Çünkü uykusuz kişiler genelde gerilir ve streslenir. Ee stres ne demek? Stres kırışıklık demek, erken yaşlanma demek.O yüzden napıyoruz uyuyoruz.

Nemlendirici:

Yağ ve nem her ne kadar aynı şey olmasa da; yağlı ciltlerin şu hayattaki en büyük şanslarından biri, geç yaşlanmaları ve çok zor kırışmaları. Kuru bir cilt her zaman erken yaşlanmaya, kırışmaya mahkumdur. Ama biz cildimizi nemlendirir cildimize bakarsak erken yaşlanmanın önüne geçerek kuru ciltlerin makus kaderini değiştirebiliriz.

Yorum Yapın