Yaz aylarında saç bakımı

Saç tüm havamızı değiştirip, bizi farklı imajlara sokabilir. Ancak saçımızda değişiklik yaparken zarar görmemesine dikkat etmeliyiz. Doğru bildiğimiz yanlışlardan uzak durmalıyız ve saçımıza gerekli özeni göstermeliyiz. İstediğimiz kadar güzel olalım, süper makyajlar yapıp harika kıyafetler giyelim, saçımız bakımsız ve sağlıksız olduktan sonra bunların hiçbir önemi kalmaz. Çünkü saçlarımız çok fazla dikkat çeker ve kötü bir saçla topladığımız dikkatler bizi bir anda yerle bir edebilir.

Saçlarımız ısıl işlemler ve boyalardan sonra en çok güneşten ve klordan yıpranır. Bu nedenle yaz aylarında saçlarımıza karşı çok daha özenli davranmalıyız ve bakımlarını asla ihmal etmemeliyiz.

-Tıpkı cildimizde olduğu gibi saçlarımızda da nem olmazsa olmazdır. Nemsiz saçlar hem kötü görünür, hem de elektiriklenme, matlaşma, kırılma, şekil almama gibi sorunlara yol açar.

-Sıcak havalar ve güneşte bulununan zararlı ışınlar saçlarımızdaki nemi kaybetmemize yol açar. Bu nedenle saçlarımıza yaz aylarında; haftada 2 kez nem veren maske uygulamalıyız. Aktarlardan edinebilceğimiz doğal argan yağı ile bakım yapmalıyız. Argan yağını isterseniz saçınıza sürüp gece boyu bekleterek ertesi gün yıkayabilirsiniz, istersenizde saç yıkama işleminden sonra avuç içinize bozuk para büyüklüğünde döküp ısıtarak saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. İkinci seçenek durulama gerektirmez.

-Argan yağı dışında diğer bir alternatifiniz ise yine aktarlardan alabileceğiniz tatlı badem yağı. Tatlı bağdem yağınıda tıpkı argan yağı gibi kullanabilirsiniz. Bu yağlar saçlarınıza yumuşaklık vererek, kırıklarınızı tedavi ederken, aynı zamanda saçlarınızı güneşten de koruyacaktır.

-Hangi ürünü kullanırsak kullanalım, ”her türlü ısıl işlem saçlarımıza zarar verir”. Yaz aylarında saçları fön makinesi ile kurutmak oldukça yanlıştır. Zaten güneşten dolayı nemini kaybeden saçlara bide fön ile kuru, sıcak hava verirsek saç iyice nemini kaybeder ve bir çok sorun yaşamımıza neden olur. Bu nedenle kışın zor olsada yazın saçlarımızı kendi halinde kurumaya bırakmakta oldukça büyük fayda var.

-Tamam kabul ıslak saç daha kolay açılıyor ve taranıyor. Çoğumuz duştan çıkar çıkmaz saçlarımızı tarıyoruz. Ancak bu alışkanlığımız farkında olmadan saçlarımızın daha çok kırılmasına neden oluyor. Suyla beraber şişip, kendini bırakan saç telleri iyice hassaslaşıyor ve kırılmalara, yıpranmalara açık hale geliyor. Bu nedenle saçımızı duştan sonra 15 dk kadar havluyla bekletmeliyiz ve havluyu açıp saç kuruduktan sonra saçımızı tarayıp şekil vermeliyiz. Saçınız kuruyken zor açılıyorsa; duş sonrası kuru saça uygulanan ve saça ağırlık vermeyen spreyleri kullanarak saçınızı kuruyken de kolayca tarayabilirsiniz.

-Saçlarınızı güneşin zararlarından korumak için mutlaka destek ürünler kullanın ve şapka kullanmaya özen gösterin.

-Klor yine saç için çok büyük bir düşman. Hem saçı yıpratıp sertleştiriyor, hemde boyamızın renginde değişikliklere neden olabiliyor. Hem havuzdan vazgeçemiyor hem de saçlarınızın sağlığını düşünüyorsanız suya balıklama atlamak yerine, merdivenden girin ve kafanızı asla klorlu suya sokmayın.

-Denizden ve havuzdan çıkar çıkmaz mutlaka temiz su ile durulanın. Bu durulama işlemi saçlarımıza zarar veren kloru ve deniz suyunu arındırarak saçlarımızı korur.

-Yaz aylarında mecbur kalmadığınız sürece saçlarınızı kesinlikle ısı kullanarak şekillendirmeyin. Düz saç sevginize kısa bir ara verin. Hem bu sene düz saçlar trend dışı. Dalgalı ve yapılmamış gibi duran doğal saçlar daha ön planda. Saçınızı geceden örüp yatarsanız sabah örgüleri açtığınızda gayet doğal ve güzel dalgara sahip olabilirsiniz. Yine ısı kullanmadan saçınızı şekillendirmenin bir çok yolu mevcut. Isı kullanmadan dalgalı saçlar yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

İşin özü yaz aylarında herşeyi doğallaştırmak. Doğal ürünler kullanmak, doğal saçlar yapmak, dalgaları ve hafifliği sevmek tek yapmanız gerekenler bunlar.

Yorum Yapın