Yaşlı görünmenize sebep olacak makyaj hataları

Makyaj yapıyorsunuz, yapıyorsunuz da acaba doğru mu yapıyorsunuz?
Doğru uygulanan bir makyaj sizi genç ve canlı bir görünüme kavuştururken, yanlış uygulanan makyajda sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve sorunlu gösterebilir.

Her yaşın bir güzelliği var. Bu nedenle daha 20’li, 30’lu yaşlarımızda, yanlış uygulamalar yaparak kendimizi olduğumuzdan yaşlı göstermemeliyiz. Günlük hayatta sık sık yaptığımız ve karşımıza çıkan bu hataları ve çözümlerini öğrenmeye başlayalım.

”NEMLENDİRİCİ KULLANMAMAK”

Nemlendirilmiş bir cilt herzaman sağlıkla ışıldar. Elastikiyetini kaybetmediği için cilt kırışıkları minumum seviyeye indirgenir ve cildimiz daha genç görünür. 20’li yaşlardan itibaren mutlaka cilt tipimize uygun bir nemlendiriciyi günlük rutinimize eklemeliyiz ve günde iki defa uygulamalıyız. Gece makyajımızı silip, cildimizi arındırdıktan sonra ve sabah yüzümüzü yıkayıp makyaja başlamadan önce. Yağlı ciltlerde bu adımı atlamamalı çünkü nem eşittir yağ değildir. Sadece yağlı cilter nemlendirici seçerken su bazlı olmasına özen göstermeli. Su bazlı ürünler esktra yağa ve sivilce oluşumuna neden olmaz. ”Kırışıklıklarla savaşmak ve daha sağlıklı bir cilt için lütfen nemlendirici kreminizi ihmal etmeyin.”

”FONDOTEN KULLANIMI”

Doğru fondoten cildimizdeki renk bozukluklarını giderir ve kusurlarımızı kapatır. Fondoteni mutlaka cilt tipimize uygun seçmeliyiz. Yağlı ciltler mat bitişli, kuru ciltler ise ıslak bitişli likit fondoten kullanmalı. Fondoten uygularken cimri davranmalıyız. En canlı görünümü, az miktarda fondoteni iyice cilde yedirerek elde ederiz. Fazla fondoten demek fazla kapatıcılık kusursuzluk demek değildir. Eğer fazla miktarda fondoten uygularsak cildimiz gün içersinde bu fondoteni kusar ve çizgilenmeye neden olur. Kimse yüzünde fake çizgiler oluşturup olduğundan daha yaşlı gözükmek istemez değil mi? Eğer bizimle aynı fikirdeyseniz cimri davranmaktan çekinmeyin.

”GÖZ ALTI KAPATICISI”

Her üründe olduğu gibi, kapatıcımızıda cilt yapımıza göre seçmeliyiz. Yapılan en büyük yanlış cidimizden çok tonlarda kapatıcı kullanmak. Bu kusurlarınızı kapatmaz ve adınlatmaz. Açık renk kapatıcı kullanarak kusurlarınız üstünde lekeli bir görünüm oluşturur ve tüm dikkatleri oraya çekersiniz. Bu nedenle cilt tonunuzla aynı veya en fazla bir ton açık renkte kapatıcı uygulayın. Göz altınızın torbalı gözükmemesi için kapatıcıyı yanaklara doğru üçgen şekilde uygulayın ve iyice dağıtın. Çizgilere dolmasını engellemk için trasparant bir pudra ile sabitleyin.

”PUDRA”

Kuru cilt erken kırışır ve daha yaşlı görününür. Eğer cildiniz kuruysa makyajınızı pudrayla sabitlemeyebilirsiniz. Çünkü bu un kurabiyesi gibi gözükmenize sebep olur ve cildinizi iyice kurutur. Eğer pudrayı makyaj sabitleme amacıyla kullanıyorsanız kesinlikle ince yapılı bir pudra seçin ve seyrek uçlu büyük bir fırçayla iyice dağıtarak uygulayın. Unutmayın amacınız yüzünüzde bir kusur kapatmak veya yeni bir katmak oluşturmak değil, amacınız sadece makyajınızı sabitlemek.

”ALLIK”

Yanlış uygulanan allıktan daha dikkat çekici ne olabilir gerçekten düşünemiyorum. Gülerek allık uygulamak çok doğru bir uygulama tekniği değil. Çünkü gülerken yanaklarımız yukarı toplanır. Gülmeyi bıraktığımızda ise allığımız aşağı düşer. Bu yüzümüzün formunu bozar. Bu nedenle en doğru allık uygulama taktiği, fish face yani balık surat yapmak. Allığı doğru cilt tonumuza göre ve yaptığımız makyaja göre seçmeliyiz. Daha sonra fis face yaparak yanaklardan elmacık kemiklerine kadar allığı uygulamalıyız. Allığı uygularken abartıdan kaçmalıyız. Gün içinde zaten yanaklarımız yavaş yavaş kendi rengi regini alacağından, renk karmaşası yaratabiliriz.

”DUDAK KALEMİ”

Koyu renkte, dudak hattı dışına uygulama yapmak artık çok eskide kaldı. İyikide modası geçti. Çünkü bu tarz uygulama yapay ve demode bir görüntüye sebep oluyor. En doğru uygulama; rujumuzla yakın renkte dudak kalemini en fazla yarım kalem ucu kadar hat dışına çıkararak uygulamak ve kesinlikle ruj ile uyumlu bir renk seçmek.

Yorum Yapın