Sivilcesiz bir hayat için

Sivilceler büyük, küçük herkesin derdi. Uykusuzluk, stres, hormonal bozukluklar, hava kirliliği, kötü beslenme, cilt temizliğine yeterli özen göstermeme gibi faktörlerin hepsi sivilce oluşumuna neden oluyor. Hormonal bozukluklardan kaynaklı sivilcelerin önüne kendimiz geçemeyiz. Mutlaka bir uzmandan yardım almalıyız. Ancak geri kalan tüm akne türlerini evde yapacağımız bakımlarla engelleyebiliriz.

Öncelikle ürün satın alırken ”non-comedogenic” ibaresi bulunan ürünler satın almalıyız. Non-comedogenic ürün demek: Gözenek tıkamyan, akne oluşumuna sebep olmayan ürün demektir.

”Salisilik asit”li kapatıcı ve fondoten seçimi sizler için oldukça uygun olacaktır. Salisik asit sivilce oluşumunu engeller, iltihaplı sivilce varsa iltihabını kurutur ve tedavi eder.

Uzun süre kalıcı fondotenlerden kaçınmalısınız. Uzun süreli fondotenler ağır yapıda olur ve temizlemek için ekstra çaba sarfetmemiz gerekir. Sarfettiğimiz ekstra çaba cildimizin ph dengesini bozar ve sivilcelere davetiye çıkarır.

Makyajla uyumak oldukça yanlış. Mutlaka cildimizi temizlemeliyiz. Makyajla uyuduğumuzda tüm gözeneklerimiz tıkarnır ve kir dolar. Sivilce kirli ortamı oldukça sever ve hemen baş göstermeye başlar.

Siyah noktlarımızı temizlemeliyiz. Her siyah nokta potansiyel bir sivilce adayıdır. Siyah noktaları sıkmak yerine siyah noktalara karşı ürünlerden yardım almalıyız.

Sivilce çıkmaya çalışırken oluşan evrede; sivilcenin çıkacağı bölge kızarır ve ağrımaya başlar. Hemen bu evrede bir kalıp buzu o bölgede gezdirirsek sivilcemizin çıkmasını önleyebiliriz.

Yorum Yapın