Gece rutin cilt bakımı uygulamaları neler? Ürün seçimi

Cilt bakımı, günün belirli saatlerinde yapılan uygulamaları ve haftanın belirli periyotlarında uygulanan maske bakımını kapsar. Her birinin düzenli bir şekilde uygulanmasıyla, cilt üzerinde oluşan ölü deri oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz. Ölü deriler yok olur, hücreler yenilenir ve cildiniz daha genç ve berrak bir görünüm kazanır. Bu nedenle günlük; sabah ve gece bakımı önemlidir. Gece rutin cilt bakımı sıralaması kapsamında, her gün düzenli bir şekilde cildinizi temizleyerek bakım yaptığınızda, cilt üzerinde oluşan; akne, sivilce, lekeler vb. cilt sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Gece Rutin Cilt Bakım Uygulamaları Neler?

Cilt bakımının düzenli ve özenle yapılması önemlidir. Çünkü, cildimiz her gün toz, kir vb. çevresel faktörlerden olumsuz etkilenir. Bu nedenle düzenli bir şekilde bakım yapılmalıdır.

Gece rutin cilt bakımı uygulaması şöyle:

  • Temizleme: Öncelikle cilt üzerindeki tüm kiri ve makyaj kalıntılarını temizlemek gerekir. Temizleme işlemini, yüz temizleyici köpükler ya da jel ile yapabilirsiniz. Temizleme sütü de tercih edebilirsiniz, fakat jel ya da köpük ile daha derinlemesine bir temizlik sağlarsınız.
  • Tonik: Cildinizi tüm kir ve makyajdan arındırdıktan sonra, tonikle gözeneklerin sıkılaşmasını ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ardından hücre yenileyici, bakım özellikle serum kullanılıyorsanız, serum ürününüzü yüzünüze uygulayabilirsiniz.
  • Nemlendirici: Cildinizi temizledikten ve serum uyguladıktan sonra, nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz. Gece saatlerinde kan dolaşımı daha hızlı olur, vücut yenilenme sürecine girer. Bu nedenle cilt yenileme aşamasında, sağlıklı bir şekilde fayda sağlamak için temiz ve hijyenik olmalıdır. Nemlendiriciler ve serum ürünleri de cildin nem dengesini sağlar ve besleyici içeriği ile ihtiyacı olan vitaminleri sağlarlar. Hücre yenileyici özellikleri ile de yenilenme aşamasında yardımcı olurlar.
  • Ayrıca, yaş gruplarına göre; gece bakımı yaşlanma karşıtı etkisine sahiptir. Bu nedenle yaş grubunuza göre, uygun olan göz kremleri ile göz çevresindeki kırışıkların önüne geçebilirsiniz.

Gece rutin cilt bakımı önemli ayrıntılara sahiptir. Çünkü, gece kan dolaşımı daha hızlı bir sürece girer.  23:00 ile sabah 4:00 saatleri arasında, cildin temiz ve dinlenmiş olması bu nedenle oldukça önemlidir. Vücut kendini yeniler, tabii bu doğrultuda cilt üzerindeki hücrelerinde yenilenmesinde yardımcı olur. Aynı şekilde düzenli uyku da bu saatlerde bu açıdan önem taşır. Bu saatlerde uyunması, vücudun dinlenmesi ve kendini yenilemesi açısından önemlidir. Düzensiz uyku sonucu, göz altı morlukları oluşabilir. Ayrıca cildin parlaklığı kaybolabilir ve daha mat, soluk bir görünüme sahip olur. Bu yüzden gece bakımında uyku düzeninin de cilt üzerinde etkileri bulunur.

Cilt Bakım Rutinlerinde Ürün Seçimi

Gece rutin cilt bakımı ve sabah bakım rutinleri doğrultusunda, seçilen her bir ürünün organik bileşenli yani kimyasal maddelerden uzak; temiz içeriğe sahip olmasına dikkat etmeliyiz. Cilt bakımı yaşlanmayı geciktirici etkisi ile güzellik sağlarken, kullanılan yanlış ürünler ile sağlığınızdan ve güzelliğinizden olabilirsiniz. Bu açıdan; kişisel bakım uygulamalarında ve kozmetik ürünlerinin her birini seçerken, hassasiyetle yaklaşmak gerekir. Piyasada bulunan, popüler ürünlerin her biri, kimyasal içerikleri ile hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle özenle, aldığınız hazır ürünlerin içeriklerini kontrol etmenizde fayda vardır.

Cilt Bakım Rutinleri Doğal Maskeler

Gece rutin cilt bakımı doğrultusunda veya haftalık bakım uygulamalarınızda, uygulanan peeling ve maskeleri doğal bir şekilde evinizde yapabilirsiniz. Böylece sağlıklı ve doğal içeriğe sahip maskeleri gönül rahatlığı ile kullanabilir ve güzelliğinizi, sağlığınızı organik bir şekilde sağlayabilirsiniz. Herkesin evinde bulunan belirli ürünlerle pratik bir şekilde peeling tarifleri ve maske tarifleri bulunur. Her biri hakkında sizinle paylaştığımız doğal peeling tariflerini ve maske tariflerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Meyveler, sebzeler ve bitkiler-bitki yağları vb. ürünler ile organik maskelerinizin içerikleri evinizde yer alır.

Gece rutin cilt bakımı ile sabah rutin cilt bakımı arasında fark, gece cilt temiz bir yapıya sahip olur, gece boyunca yenilenme sürecinin, yanında zararlı toksinlerde üretebilir. Bu nedenle, gece boyunca cildin temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Makyaj kalıntıların cildinizde kalmaması gerekir. Aksi takdirde hücre yenilenmesi gibi durumlar yaşanmayabilir ve cilt üzerinde toksin maddeleri üretebilir. Bunun önüne geçmek için, gece cilt yapınıza uygun organik temizleyicilerle cildiniz temizlemeniz ve nemlendirici uygulamanız önem taşır. Ayrıca belirli günlerde, dilerseniz hafta sonları temizleme işleminden sonra; önce peeling ardından maske uygulayabilirsiniz. Daha sonra tonik ve diğer uygulamalara geçebilirsiniz.

Yorum Yapın