Cilt kuruluğu nedir, cilt kuruluğu nasıl giderilir?

Kseroz olarak adlandırılan Cilt kuruluğu özellikler kadınları hem fiziksel hem de duygusal açıdan olumsuz etkileyebilir. Kseroz  ( cilt kuruluğu ) semptomlarını yok etmenin yolu doğal cilt nemlendiricilerini kullanmaktır. Çünkü Kseroz ciltte nem eksikliği ile ilişkilidir, yaşlanmanın sonucu olarak da Kseroz ortaya çıkabilir. Estetik sorunlara ve cildin pul pul dökülmesine yol açan cilt kuruluğu cilt testleri yapıldıktan sonra kolayca tespit edilebilir. Diyabet hastalarında da bu rahatsızlık sık olarak görülmektedir.

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cildin üst tabakaları çeşitli higroskopik üre, laktik asit, pirolidon karboksilik asitler gibi maddelerin, tuzların ve amino asitlerin, molekülleri su ve nemi emer. Cildin kendi koruyucu lipitleri ( örneğin seramid-3) buharlaşma yoluyla su kaybını azaltmada hayati bir işlev görür. Ciltte daha derin katmanlarda, cildin kendi doğal nemlendirme sistemi vardır ve bu sistem, suyu aquaporin kanalları aracılığıyla yüzeye aktarır. Bu ince sistem oldukça stabil şekilde çalışır ve cildin nemlendirilmesi gereksinimlerine uyum sağlayabilir. Kuru ciltlerde bu sistem iyi çalışmaz. İç ve dış fiziksel faktörler, bu sistemin çalışmasını engelleyebilir.

Kseroz, diğer adıyla cilt kuruluğu milyonlarca insanın kronik veya akut formda yaşadığı yaygın bir cilt sorunudur. Cilt nemlendirme sistemi birçok faktör tarafından desteklendiği gibi, ciltteki nem eksikliği de çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Kuru ciltlerin neden olduğu sorunlardan biri de, cildin dehidrasyon nedeniyle elastikiyetini kaybetmesidir. Böylece nem eksikliği meydana geldiğinde, cilt daha az elastik hale gelir ve hacim kaybeder. Ayrıca cildin üst katmanlarında hücre ölüm oranını artıran kuruluk söz konusudur. Bu durumda da kalın ve ölü bir cilt tabakası ortaya çıkar. Ciltte pul pul dökülme kuru cilt partikülleri pul pul döküldüğünde meydana gelir. Kuruluk kaşıntıyı da beraberinde getirebilir. Kaşıntı, kuru cilt nedeniyle ortaya çıkar. Cildin kuruması onu parfümlere, sıcak suya karşı dirençsiz kılar. Atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi enflamatuar cilt hastalıkları da cildi kurutur ve ağırlıklı olarak kserotik cildin lokalize bölgelerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Cilt Neden Kurur?

Koruyucu cilt lipitleri eksikse cilt kuruluğu ortaya çıkar. Stratum corneum hücreleri epidermal lipitler ile birbirine bağlanır. Bu lipitler sağlıklı cildi korumak için gereklidir: Bunlar koruyucu bir bariyer oluştururlar ve nemi tutarlar. Lipit olmadığında, cilt kuruyabilir. Üre dışında, ciltte başka birçok doğal nemlendirici faktör vardır. Cildin kendi nemlendirme sisteminin verimsizliği nedeniyle de cilt kuruyabilir. Bu durumda da Aquaporinler, hücre zarlarında bulunan ve suyun hücre içinde ve dışına geçişini kontrol eden mikroskobik su kanalları tıkanır. Kuru cilt daha çok kışın ve bazen sıcak yaz aylarında meydana gelen düşük nem koşullarının sonucu olarak ortaya çıkabilir. Her gün banyo yapmak, cildin nem mekanizmasına zarar verir. En erken 3 günde 1 banyo yapmak gereklidir. Kimyasal içerikleri doğal yapıyı bozan deterjanlar, kozmetik ürünler de cilt kuruluğuna neden olabilir. Yaz aylarında güneşin sert ışınları aşırı sıcak ve kuru hava cilt yüzeyindeki nemin kurumasına yol açar. Cilt kuruluğuna yol açan diğer faktörler, yaşlanma, yanlış beslenme, ilaçların yan etkileri ve diğer hastalıklar olarak sıralanır. Bayanların özellikle yaz aylarında bol bol su içmesi, güneşe daha az çıkması kuru havalarda nemlendirici kullanması tavsiye edilir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kseroz tedavisi, veya cilt kuruluğu tedavisi çoğunlukla bitkisel yağlar, nemlendiriciler ve üre ve laktik asit gibi uygulamalarla ve kürlerle yapılmaktadır. kuruluğun nedeni bilindiğinden dolayı doktorlar kseroz tedavisine daha bütünsel yaklaşabilirler. Kuru cildi temizlemek için uzman doktorunuzun önereceği sabunları ve nemlendirici kremleri kullanın. Kserozun etkili tedavisi için, cilt hidrasyonunun düzenlenmesi ve desteklenmesinde rol oynayan her faktör değerlendirilir. En yeni nemlendiriciler olan gliserol ve glikoz, gliserol glukozit kombinasyonu cilt nemlendirme sisteminizin çalışmasını uyarır ve destekler. İçeriğinde, Gliko-Gliserol ve Seramid-3 içeren nemlendiriciler, daha iyi cilt nemlendirme yeteneğine sahiptir. Ilık duşlar tercih etmek, cildi tahriş etmeyen, pamuk ve ipek gibi doğal malzemelerden yapılmış giysiler giymek kuru cildi korumak için yararlıdır. Sonuç olarak cilt kuruluğu önlenebilir bir cilt sorunudur. Cildinizin daha hassas olduğunu bilerek yaz ve kış aylarında cilt bakımını aksatmamak cildinizi nemlendirecek doğal kürler kullanmak cildin canlılığına kavuşmasına yardım edecektir.

Yorum Yapın