Doğru ruj rengi nasıl seçilir?

Görsellerde veya raflarda görüp beğendiğiniz rujlar, dudağınıza sürdüğünüzde bazen beklediğiniz gibi çıkmayabilir. Bunun en büyük sebebi o beğendiğimiz rujların ten rengimizle uyumlu olmaması.

Herkesin bir ten rengi ve cilt alt tonu vardır. Saç rengi değiştirirken, makyaj malzemesi alırken, kıyafet, aksesuar satın alırken mutlaka ten rengimize ve cilt alt tonumuza göre renkler tercih etmeliyiz.

Beyaz tenliyseniz seçmeniz gereken renkler;

Ten renginiz açık ve soğuk alt tonlu ise; mavi alt tonlu kırmızılar, mavi alt tonlu pembeler ve uçuk lila renkleri sizin için oldukça uygun olacaktır.

Ten renginiz açık ve sıcak alt tonlu ise; sizler için en uygun renkler turuncu alt tonlu şeftali tonları, turuncu alt tonlu canlı kırmızılar ve mercanlar, sıcak pembeler, kahve alt tonlu bordolardır.

Buğday ten için uygun renkler;

Buğday soğuk tenliyseniz; Mavi alt tonlu dudaklarınızdan 2-3 ton koyu renkte ki pembeler sizin için çok uygun olacaktır. Yine mavi alt tonlu çok koyu olmayan mor renkteki rujlar güzelliğinize güzellik katacaktır. Koyu renkler için ise yine tüm koyu renklerin mavi alt tonlu olanlarını tercih edebilirsiniz.

Buğday ten sıcak alt ton için; turuncu alt tonlu orta koyuluktaki pembeler, sıcak canlı kırmızılar, şeftali tonlu nude rujlar sizin için uygundur.

Esmer tenliyseniz;

Esmer soğuk alt tonlu kişiler; mavi alt alt tonlu ancak koyu renkteki tüm rujları rahatlıkla uygulayabilir.Dut rengi, koyu kırmızılar, morlar, koyu pembeler…. Dikkat etmeniz gereken nokta seçtiğiniz rujların açık renk olmaması. Örneğin mavi alt tonlu uçuk bir pembe sizi çok yapay gösterektir. Seçeceğiniz en açık ruj rengi dudağınızın kendi rengi olmalıdır.

Esmer sıcak ten; esmer sıcak tenli kişiler kahverengi alt tonlu rujları tercih edebilir. Altın ışıltılı kahveler, bejler, koyu sıcak pembeler, koyu balkabağı renkleri sizin için oldukça uygun olacaktır.

Yorum Yapın