Cilt bakımı nasıl yapılır? Sıralama nasıl nlmalıdır?

Genellikle cilt bakımı pek önemsenmez, taa ki cildimizde sorunlar baş göstermeye başlayana kadar.

Vücudumuz ve cildimiz; gençliğimizin, sağlığımızın en önemli göstergesi. Hiç kimse erken yaşlanma belirtileriyle karşılaşmak istemez.

Hiç kimse lekeli, akneli ve matlaşmış bir cilde sahip olmak istemez. Herkes sağlıkla ışıldayan, elastikiyetini kaybetmemiş, canlı ve duru bir cilt ister. Yapacağımız günlük, haftalık ve aylık bakımlarla hayalini kurduğumuz cilde kavuşmak mümkün.

Öncelikle cilt tipimiz bize nasıl bir bakım yapmamız gerektiği konusunda en büyük yol göstericidir. Cilt tipimizi bilmeden yanlış ürünler kullanırsak yaptığımız bakımlar çöp olur. Bakımların hiçbir faydasını görmediğimiz gibi zararını da görebiliriz.

Cilt tipinizi bilmiyorsanız çok kolay bir şekilde cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Sabah uyandığınızda temiz bir kağıt medille cildinizi silin.

NORMAL: Mendilde hiçbir yağ kalıntısı kalmıyorsa ve cildinizde bir gerginlik hissetmiyorsanız cildiniz normaldir.

KURU: Mendilde hiçbir yağ kalıntısı kalmıyorsa ancak cildiniz gerilip pul pul bir görünüme sahip olduysa sizin cildiniz kuru.

YAĞLI: Mendilin özellikle yanak,alın ve burun bölgesine değen kısımlarında bir yağlanma oluşuyorsa sizin cildiniz yağlı.

KARMA: Yağlı cilt tipiyle oldukça sık karıştırılan bu cilt tipinde, mendilde bölge bölge yağlanma görülür. T bölgeniz de yani burun, alın ve çene bölgenizde yağlanma görülür.

HASSAS: Hassas cilt genellikle kuru ve gergindir. Mendilin değdiği yerler; kızanıyor, kaşınıyor, geriliyor ve iyice kuruyorsa sizin cilt tipiniz hassas.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra uygun ürünlerle temizleme-bakım işlemine geçebiliriz.

  1. Cildimizde bulununan tüm makyajı temizlemeliyiz. Makyaj temizleme mendilleri, temizleyici sular, gül suyu, makyaj temizliği için üretilmiş yağlar, göz makyajı temizleyicileri bize yardımcı olacaktır.
  2. Temizleme işleminden sonra; yüzümüzü ılık suyla ıslatıp, cilt tipimize uygun bir ürünle yıkamalıyız. Yıkama işlemi cilde zarar verecek şekilde yapılmamalı. Dairesel hareketlerle nazikçe cilt temizlenmeli ve çok sıcak, çok soğuk sudan uzak durulmalı.
  3. Peeling zamanınız geldiyse temizlik işleminden sonra size uygun bir peeling uygulaması yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken nokta sivilceli ciltlerin kesinlikle granürlü(içersinde taneler bulunan) ürünlerden uzak durmasıdır. Çünkü bu tanecikler sivilcelerimizi patlatıp ihtahabı tüm yüzümüze yayabilir.
  4. Peeling işleminden sonra yine cilt tipimize uygun bir tonikle cildimizi toniklemeli ve kalan kir kalıntılarınıda temizlemeliyiz. Aynı zamanda tonik aydınlık bir görünüm vererek gözeneklerimizi sıkılaştırır.
  5. Tonik cilt tarafından iyice emildikten sonra, ki bu yaklaşık 1 dakika sürüyor, eğer kullanıyorsak serumumuzu tampon hareketlerle yüzümüze uygulamalıyız.
  6. Serum cilde nüfuz ettikten sonra eğer gündüz dışarı çıkıyorsak güneş kremi uygulamalıyız. Eğer gündüz ve evde duruyorsak cilt tipimize uygun bir nemlendiriciyle cildi rahatlatmalıyız. Gece uyumadan önce de işlem sırası aynıdır. Önce serum sonra nemlendirici. Nemlendiriciyi mutlaka yukarı doğru hareketler uygulamalıyız ve masaj yaparak cildimizi şımartmalıyız.
  7. Nemlendirici kremi sürdükten sonra kullanıyorsak göz kremimizi çok nazik hareketlerle yüzük parmağıyla göz çevremize uygulamalıyız.
  8. Son olarak eğer lokal olarak kullandığımız kremler varsa; leke kremi, sivilce kremi gibi bunları uygulayacağımız bölgeyi tonikten sonra boş bırakmalıyız ve soruna yönelik ürünümüzü kullanmalıyız.
Yorum Yapın